LT  EN  RU
Jaunieji kelio žmonės: Jonas Gražys

AB „panevėžio keliai“ inžinierius projektuotojas

Kaip turbūt dauguma abiturientų, kur stoti baigus mokyklą, nelabai ir žinojau. Galbūt kelius, ilgai negalvojęs, pasirinkau veikiamas šeimos aplinkos. Juk nuo pat vaikystės su tėčiu buvau aplankęs visas kelių statybos aikšteles, mačiau ir supratau, kaip asfaltuojami keliai ir atliekami kiti statybos darbai. Vis dėlto tėtis rinktis šios specialybės tiesiogiai tikrai neragino. Turėjau svajonę savo ateitį sieti su sportu, daug metų profesionaliai užsiiminėjau baidarių irklavimu, buvau Lietuvos rinktinės komandos narys. Net ir apsisprendęs rinktis kelių inžinieriaus specialybę, porą metų dar intensyviai sportavau. 2012-aisiais VGTU įgijau statybos inžinerijos bakalauro laipsnį, tais pačiais metais pradėjau studijuoti verslo vadybos magistratūrą Amsterdame. Kam man to prireikė? Bakalauro studijos davė visus „įrankius“ darbui, o magistratūra suteikė žinių, kaip teisingai jas panaudoti.

Iškart po studijų pradėjau dirbti čia, AB „Panevėžio keliai“, inžinieriumi projektuotoju. Tai, ką čia darau, man labai patinka. Skaitmeninis modeliavimas, BIM projektai, vizualizacijos... Kai mėgsti savo darbą, net pats nepastebi, kiek daug laiko tam skiri. Gilinimasis į kompiuterinių programų galimybes užima labai daug mano laisvalaikio. Aš nesu darboholikas. Tiesiog mane labai žavi nauji, neatrasti plotai, naujos galimybės, kurias ir dabar sėkmingai pritaikome savo darbe. Pavyzdžiui, man labai patinka dirbti su 3D modeliavimo programomis. Galima sakyti, kad tai yra mano hobis. Dažnai grįžęs namo mokausi jas įvaldyti. Visi projektai 2D brėžiniuose, nereikia slėpti, kartais sunkiai suprantami net pačiam projektuotojui. Todėl kai jie perkeliami į skaitmeninę erdvę ir vizualizuojami, viską suvokti daug paprasčiau. Inovacijos, naujovės, ieškojimas, kaip jas įdiegti ir paspartinti procesus, kaip apskritai pakeisti nusistovėjusią „vagą“ – visa tai mane labai žavi. Šiandien informacijos yra labai daug, man patinka semtis naujų žinių, internetu bendrauti su kitų šalių inžinieriais projektuotojais, klausti jų nuomonės, tartis, domėtis, ką jie daro kitaip. Projektuodami mes dažnai atsižvelgiame į Olandijos, Švedijos pavyzdžius. Kiekvienas projektas man yra iššūkis, nes norisi padaryti dar geriau. Aišku, galėtum viską daryti pagal buvusio projekto pavyzdį, bet aš linkęs ieškoti naujų būdų, eksperimentuoju, galvoju, kaip optimizuoti procesus. Ir su tėčiu dažnai padiskutuojame, tiesa, gal ne apie konkrečius projektus, bet labiau filosofiškai: ką galėtume apskritai padaryti geriau, inovatyviau. Tiesa, šitam mūsų „duete“ klausimus dažniausiai uždavinėju aš. Būna, kad mūsų nuomonės nesutampa, bet tai natūralu, juk skiriasi ir amžius, ir požiūris. Kartais man aplinkiniai sako, kad esu kategoriškas ir turintis savo nuomonę, vadinasi, esu kažkuo panašus į tėtį (šypsosi). Būna, kad tai, ką tėtis sako, mane „pasiekia“ tik kitą dieną, tada ir pagalvoju: o gal tikrai jis teisus, aš be reikalo ginčijuosi? Pats faktas, kad dirbu toje pačioje įmonėje kaip tėtis, manęs neslegia. Tiesa, kartais aplinkiniai linkę tai pabrėžti ir tai jaučiasi. Kita vertus, aš pats savaime esu motyvuotas, todėl tokio kartais pasitaikančio kolegų požiūrio nesureikšminu. Be abejo, kažkur pasąmonėje suvokiu, kad tėčio nuvilti nenorėčiau.

Kokią matau mūsų skyriaus ateitį? Manau, kad projektavimo srityje jis turėtų būti lyderiaujantis, žengiantis koja kojon su inovacijomis, su pasauliu. Norėtųsi, kad mes diktuotume sąlygas, o ne bėgtume iš paskos pirmaujantiems. Manau, kad turėtume labai daug dirbti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio rinkose. Kaip būtų puiku, jei jauno specialisto siekiamybė būtų dirbti čia, mūsų įmonėje. Kaip tai pasiekti? Mano nuomone, šiuo metu galėtume daugiau dėmesio skirti marketingo projektams. Vis pagalvoju, jog kada nors Lietuva bus tokio skaitmeninio lygio, kad bus įmanoma vizualizuoti miestus, kelius, kai bet kuris žmogus, tarsi kompiuteriniame žaidime, galėtų pasivaikščioti po miestų gatves ir kelius. Mane patį labai domina išmaniojo kelio galimybės. Norėčiau projektuoti būtent tokius kelius. Savo kolegoms ir sau linkiu pasišventimo. Natūralu – jei darai kažką naujo, reikia kažką ir paaukoti. Šiandien esu atradęs tai, kas man labai patinka ir kur matau daug perspektyvų tolesnei savo ateičiai.